Malmequer


Pandereiteir@s e festeir@s da beira atlántica da Galiza

Malmequer
malmequer.vigo@gmail.com
 GAVETAS
 OS SERÁNS (Sección de consulta)
 FOTOS PARA A HISTORIA
 LIGAZÓNS
 BUSCADOR
 BUSCAR BLOGS GALEGOS
 ARQUIVO
 ANTERIORES

Comeza a semana
Segunda feira 27 (Luns)

Terza feira 28 (Martes)

Corta feira 29 (Mércores)
• Os d´abaixo no Casa do Saber (Lugo)
• Foliada na Casa das Crechas (Compostela)

Quinta feira 30 (Xoves)

Sexta feira 1 (Venres)
• I Concurso de Bandas en Galego Novo Cruceiro Rock (Vila de Cruces)
• Festa treze catorze (Salceda de Caselas)
• Sés no auditorio de Rianxo ás 21:00
• Foliada en Celeiros (Ponteareas), no adro da Igrexa de San Fins ás 17:00
• Noite de tasca en Cerceda

Sábado 2
• Festa treze catorze (Salceda de Caselas)
• Sés no Teatro Rosalía Castro (A Coruña)
• Ardentía na XXV Festa do Muiño de Fausto (Coiro-Cangas do Morrazo)
• Serán do Coello en Lourido (Soutomaior)
• Ruada na Casa do Pobo de Seixido (A Lama)
• I Serán en Camos (Nigrán) a partir das 21:30 no C. C. A Camoesa

Domingo 3
• Concurso de baile Azaloira (Bandeira-Silleda) ás 18:00
• Pesdelán na Alameda de Ourense ás 19:00
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 27-04-2015 10:02
# Ligazón permanente a este artigo
Chega a fin de semana
Sexta feira 24 (Venres)
• Presentación de Florencio, cego dos Vilares na Fonsagrada.
• Gala de Traspés no auditorio de Arbo ás 20:30
• Alba María no Círculo Recreativo Cultural do Porriño ás 21.00
• Contradanza e Lena Andrea Ullrich no De Catro a Catro (Vigo) ás 21:00
• Sés no Teatro Principal (Pontevedra) ás 21:00
• Orquestra Os Modernos na Casa da Cultura de Barbadás ás 20.30
• Sondeseu no C.C. de Beade (Vigo) ás 20:30
• Rosa Cedrón e Budiño en Arbo
• Cantos de Taberna en Pontevedra
• Foliada Ven respirar en Ourense
• Foliada de Melide: Melidaos, Tromentelos,...
• Foliada no café de Mario (Vigo)
• Foliada en Couso (A Estrada)

Sábado 25
• Xornadas de Música e Danza do Carballiño
• Festival tradicional infantil no Ágora (A Coruña) ás 17:30
• Lulavai no Fnac da Coruña ás 19:00
• Os Cempés, TNT e Ultraqans na Festa da Sementeira do Millo (Matamá-Vigo)
• Ruxe Ruxe e Milladoiro nas Festas de San Marcos (Noia)
• A Bagunda no Medialeva (Lugo) ás 22:00
• Talabarte no Var con Uve (San Martiño-Moaña)
• Gala O Fiadeiro no Teatro Afundación de Vigo
• Festa III Aniversario GZmúsica.com no Aturuxo (Bueu): Os Tres trebóns, Familia Caamagno,...
• Cantos de taberna en Melide
• Serán no torreiro da capela de Chaín (Ponte Caldelas)
• Serán en Guillade (Ponteareas)
• Serán da Aña Urbana (Pontevedra)
• Foliada de Melide: Habelas Hainas, Sacha na horta,...
• VII SERÁN do Patrocinio (Rianxo)
• Serán de Sobradelo (Vilagarcia de Arousa) na Casa Cultural

Domingo 26
• Xornadas de Música e Danza do Carballiño
• Foliada de Melide: Os Diplomáticos de Montealto, Najla Shami,...
• Memorial Nazario González "Moxenas" en Valadares (Vigo): Zurrumalla, Xarabal ás 19:30
• Caxade no Sete Flores (O Carballiño) ás 20:30
• Sés nas Festas de San Marcos (Noia)
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 24-04-2015 20:15
# Ligazón permanente a este artigo
Foliada en Couso (A Estrada)
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 24-04-2015 20:12
# Ligazón permanente a este artigo
Serán en Guillade (Ponteareas)
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 24-04-2015 20:00
# Ligazón permanente a este artigo
Serán de Sobradelo (Vilagarcia de Arousa)
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 24-04-2015 19:56
# Ligazón permanente a este artigo
Rosa Cedrón e Budiño en Arbo
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 24-04-2015 19:39
# Ligazón permanente a este artigo
Concertos en Noia
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 24-04-2015 19:36
# Ligazón permanente a este artigo
Contradança en Vigo
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 24-04-2015 19:17
# Ligazón permanente a este artigo
Aña urbana (Pontevedra)
Aña Urbana de Trépia Asociación Cultural, en Pontevedra.

Mércores 22 abril
- 19:00 conferencias da aña

Sábado 25 abril
- 11:00 Apertura da feira de artesanía
- 12:30 Actuacións polas prazas
- 14:00 Xantan popular
- 17:00 Obradoiro de legón
- 18:00 Obradoiro de baile do ramo
- 19:30 Actuacións da escola AC Trépia
- 21:00 Serán da aña
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 21-04-2015 15:08
# Ligazón permanente a este artigo
Foliada Ven respirar (Ourense)
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 21-04-2015 15:01
# Ligazón permanente a este artigo
Xornadas de Música e Danza do Carballiño

Obradoiros, debate, foliada e aloxamento, neste 1 CONVÍVIO que pretende ser un encontro de músicos e bailadores que queiran seguir aprendendo con grandes mestres e desfrutar de dous días intensos en torno a música e a danza.

Estas Xornadas, que se realizarán os días 25 e 26 de Abril, farán do Carballiño un lugar onde compartir visións sobre o noso patrimonio musical e a súa evolución, e onde mostrar as diferentes interpretacións na actualidade.

Presentamos os cinco obradoiros que ofertamos:

- Recursos Ornamentais para a Interpretación coa Gaita Galega. XAQUÍN XESTEIRA (12 horas).

- Canto e Percusións Tradicionais. FELISA SEGADE (12 horas).

- Técnica Vocal e Interpretación no Canto Tradicional. DAVIDE SALVADO (12 horas).

- Multipercusión Tradicional Galega. XOSÉ LOIS ROMERO (12 horas).

- Técnica para a Colocación Corporal do Baile Tradicional de Galiza. QUIQUE PEÓN (9 horas).


Os obradoiros realizaranse de 10:00 a 14:00 e de 16:00 a 20:00 horas, o sábado 25; e de 10:00 a 14:00, o domingo 26.
Na tarde do domingo, que teremos libre, falaremos sobre ''a música tradicional na provincia de Ourense e a súa evolución'' nunha mesa redonda na que participarán algúns dos nosos mestres e outros expertos. A asistencia á mesa redonda será libre, e por suposto, os asistentes poderán participar no debate se así o desexan.

As persoas que queiran inscribirse nalgún dos obradoiros, deberán descargar o formulario que se atopa no seguinte enlace https://www.dropbox.com/sh/kdizlczuz88d49j/AABSiZEayzEfaQE2gz9OODGMa?dl=0, e cubrilo debidamente logo de ler o arquivo adxunto no que aparecen os requisitos pra ser admitidos, os datos do aloxamento, datos dos obradoiros...

Apuntade! Os días 25 e 26 de Abril no Carballiño!!
Comentarios (0) - Categoría: Concursos e Xornadas - Publicado o 21-04-2015 14:45
# Ligazón permanente a este artigo
Serán do Patrocinio (Rianxo)
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 21-04-2015 14:42
# Ligazón permanente a este artigo
Foliada en Vigo
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 21-04-2015 14:40
# Ligazón permanente a este artigo
Foliada de Melide
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 21-04-2015 14:38
# Ligazón permanente a este artigo
Cantos de taberna en Melide
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:37
# Ligazón permanente a este artigo
Cantos de taberna en Pontevedra
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:33
# Ligazón permanente a este artigo
Zurrumalla e Xarabal en Valadares (Vigo)
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:32
# Ligazón permanente a este artigo
A Bagunda en Lugo
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:27
# Ligazón permanente a este artigo
Presentación de Florencio, o cegos dos Vilares (A Fonsagrada)
Comentarios (0) - Categoría: Publicacións - Publicado o 21-04-2015 14:26
# Ligazón permanente a este artigo
Gala de Traspés en Arbo
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:24
# Ligazón permanente a este artigo
Festa da sementeira (Matamá-Vigo)
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:22
# Ligazón permanente a este artigo
Gala do Fiadeiro en Vigo

O Fiadeiro presenta a gala “Esta Noite Hai Unha Fía” que nesta a súa oitava edición chámase “NAS CATRO ESQUINAS”.

Un espectátulo no que se poñen de manifesto as diferenzas e as similitudes nas festas populares ao longo dos catro puntos cardinais da xeografía galega. Máis de sesenta persoas con dez vestiarios tradicionais diferentes, nunha amálgama de música e baile tradicional recuperados en diferentes comarcas galegas.

Día: Sábado 25 de abril
Lugar: Teatro Afundación Vigo (Policarpo Sanz, 13)

Hora: 20.30
Prezo: Entre 5,00 e 9,00 euros (comisións de servinova a parte)

As entradas se poden mercar polas seguintes vías:
- Chamando ó 902 504 500
- En www.servinova.es
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:21
# Ligazón permanente a este artigo
Festival infantil de baile e música tradicional (A Coruña)
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:17
# Ligazón permanente a este artigo
Sondeseu en Beade (Vigo)
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:15
# Ligazón permanente a este artigo
Presentacións do novo disco de Riobó
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 21-04-2015 14:13
# Ligazón permanente a este artigo
Participantes no Azaloira (Bandeira-Silleda)
Comentarios (0) - Categoría: Concursos e Xornadas - Publicado o 21-04-2015 14:11
# Ligazón permanente a este artigo
Resultado do concurso Tequexetéldere
Resultados das categorías da XI Ed. do Concurso de Baile Tradicional de Tequexetéldere

Categoría A (Ata os 10 anos)
1.- Os Xeitosos de Trazo
2.- Ultreia
3.- D de Cantigas e Agarimos

Categoría B (de 10 a 12 anos)
1.- O Muiño da Retorta de A Ponte Vella
2.- Grupo C de Cantigas e Agarimos
3.- Fortín da Pomba

Categoría C (de 12 a 16 anos)
1.- Os Xeitosos de Trazo
2.- Tras do Eo da A Ponte Vella
3.- B de Cantigas e Agarimos

Categoría D (máis de 16 anos)
1.- Grupo A de Cantigas e Agarimos
2.- Grupo B de Ultreia
3.- A Burga de A Ponte Vella

A todas as agrupacións moitas grazas pola vosa participación.
Comentarios (0) - Categoría: Concursos e Xornadas - Publicado o 20-04-2015 15:02
# Ligazón permanente a este artigo
Comeza a semana

Segunda feira 20 (Luns)

Terza feira 21 (Martes)

Corta feira 22 (Mércores)
• Foliada na Casa das Crechas (Compostela)

Quinta feira 23 (Xoves)

Sexta feira 24 (Venres)
• Contradanza e Lena Andrea Ullrich no De Catro a Catro (Vigo) ás 21:00
• Sés no Teatro Principal (Pontevedra)
• Orquestra Os Modernos na Casa da Cultura de Barbadás ás 20.30
• Cantos de Taberna en Pontevedra
• Foliada Ven respirar en Ourense
• Foliada de Melide

Sábado 25
• Festival tradicional infantil no Ágora (A Coruña) ás 17:30
• Os Cempés, TNT e Ultraqans na Festa da Sementeira do Millo (Matamá-Vigo)
• Ruxe Ruxe e Milladoiro nas Festas de San Marcos (Noia)
• Gala O Fiadeiro no Teatro Afundación de Vigo
• Serán no torreiro da capela de Chaín (Ponte Caldelas)
• Serán en Guillade (Ponteareas)
• Serán da Aña Urbana (Pontevedra)
• Foliada de Melide
• VII SERÁN do Patrocinio (Rianxo)

Domingo 26
• Foliada de Melide
• Memorial Nazario González "Moxenas" en Valadares (Vigo): Zurrumalla, Xarabal ás 19:30
• Sés nas Festas de San Marcos (Noia)
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 20-04-2015 14:47
# Ligazón permanente a este artigo
Samarúas en Cangas do Morrazo
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 15-04-2015 08:46
# Ligazón permanente a este artigo
IV Foliada Varacuncas (Santa Baia-Rodeiro)
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 13-04-2015 12:15
# Ligazón permanente a este artigo
Ruada en Cabaleiros (Tordoia)
Xa está chegando a VII Ruada en Cabaleiros e ven coa forza toda!

A máis sonada da redonda!

Non vos esquezades de reservar o día,que adispois veñen os choros.

Engraxade os zocos, ou levade os tenis a botarlle unha goma nova....que ademáis este ano temos pista do trinque!!

Festa na Pontepedra, en Cabaleiros

Festa, A Nosa!!!!!!
Comentarios (0) - Categoría: Seráns e Foliadas - Publicado o 13-04-2015 12:13
# Ligazón permanente a este artigo
Festa da pandeireta (Cerceda)
Sábado 18 de abril 2015 nas ENCROBAS (Cerceda, A Coruña)

Programa
- Ás 14:30h: Xantar de confraternidade
- A partir das 18:00h.: Actuación dos grupos

Organiza: Asociación de Mulleres Rurais A XUNGUEIRA DAS ENCROBAS

Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 13-04-2015 12:07
# Ligazón permanente a este artigo
II Memorial Henrique Otero (Vigo)
Os vindeiros 14 e 17 de Abril de 2015 celebraranse en Vigo os actos do II Memorial Henrique Otero.

O martes 14 de Abril ás 19.00 horas terá lugar o I SIMPOSIO SOBRE A VIDA E A OBRA DO MESTRE HENRIQUE OTERO na BIBLIOTECA do CONSERVATORIO PROFESIONAL DE MÚSICA DE VIGO. (R/FELIPE PRÓSPERI).

Os contidos do Somposio serán os seguintes:

- Datos inéditos do catálogo de obras do mestre Otero por Xaime Estévez Vila (alumno de Henrique Otero e profesor de gaita no conservatorio superior 1983-1988)

- Henrique Otero nos Cruceiros por Mª Xosé López (primeira alumna de gaita en rematar os estudos impartidos por Henrique Otero)

- As clases no conservatorio de Vigo Por Rosario Guerrero (alumna de Henrique Otero e profesora de gaita no Conservatorio de A Guarda)

- Vintecinco anos co mestre Henrique, por Juan Pena (Alumno de Henrique Otero)

- Mesa redonda: Vivencias có mestre Otero (Breogán de Moaña,Noitarega, Manuel Solla (Cruceiros), Raigames ).

Posteriormente, o venres 17 de Abril, ás 19.30 horas terá lugar o Concerto Homenaxe, este realizarase no Conservatorio Superior de Música de Vigo sito na rúa Manuel Olivié 23 - O Castro - Vigo.

No concerto poderase gozar de actuacións como as de:

- Beatriz Riobó (soprano), Isidro Vidal (gaita) e Alejo Amoedo (piano) que interpretarán: Oración do Gaiteiro.(1979)

- Jorge Gándara (gaita), Lois Prado (gaita) e Isidro Vidal (gaita) interpretarán: Variacións sobre as muiñeiras nº1, 2 e 3 (Isidro Vidal)

- Xiana Teixeiro (gaita) e Lois Prado (tambor) interpretarán: Jota e Pasodobre.(repertorio de Manuel Viqueira)

- Agrupación Breogán de Moaña interpretarán: Muiñeira Breogán.(1986); Ribeirana e Moañesa.(1999); O pasar por Coruxo.(1972)

- Noitarega interpretarán: De Vigo a Santiago.(1964); Muiñeiras d'Os Campaneiros (R. Os Campaneiros de Vilagarcía); Pasodobre do Cañoto / Samba Querida ( R. do Rique O Salueiro)

- Carmiña Álvarez e Luís Caruncho interpretarán: Foliada da Peneda.(2003)

- Juan Pena interpretará: Ana (introdución).Alborada.(1982); O vello gaiteiro (Muiñeira).(1992); O gaiteiro retroncón(Jota).(1993)

- Os Carunchos interpretarán: Muiñeira Póstuma a Ricardo Portela.(1992); Lembranzas do gaiteiro (1969); Muiñeira da fonte. (1970).

- Abóbriga interpretarán: Muiñeira de Monteboi.(2012); Das Cruces a Toiriz (Ramon Soto); Foliada dos Catro Camiños (2007)

- Raigames interpretarán: Lumieira.(1981); Xota de Riveira.(1966); Marcha Celta.(1986)

E para rematar soarán en conxunto as pezas: Ventosiño (1970) e a Muiñeira do Lagares (1980)


Non faltedes!! A entrada é de balde ata completar o aforo!!
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 13-04-2015 12:02
# Ligazón permanente a este artigo
Gala de Traspés e Xarabel en Vigo
Comentarios (0) - Categoría: Novas - Publicado o 13-04-2015 11:59
# Ligazón permanente a este artigo
III Concurso Traspés (Vigo)
1. Neste concurso poderán participar grupos de asociacións sen ánimo de lucro

2. Constará dunha única modalidade: grupos de pandereteir@s.

3. Os grupos poderán ser femeninos, masculinos ou mixtos.

4. Cada participantente non poderá concorrer en máis de dúas agrupacións.

5. É obrigatorio o uso do traxe tradicional galego.

6. A peza a interpretar deberá ser tradicional.

7. Cada grupo terá un tempo límite de 5 minutos. O grupo que exceda dito tempo quedará descualificado.

8. A participación nesta convocatoria requirirá a aceptación das normas contidas nas presentes bases, así como as decisións do xurado designado.

1. A modalidade distribúese en tres categorías:
a. Categoría A: ata os 11 anos
b. Categoría B: de 12 a 16 anos
c. Categoría C: de 17 anos en adiante

2. As categorías determinaranse pola media de idade dos compoñentes, e ningún deles poderá superar o límite da categoría en máis de dous anos.

3. A organización resérvase a posibilidade de suprimir algunha categoría no caso de que non se alcance o mínimo esixido (mínimo 5 grupos por categoría).

XURADO
1. No momento da cualificación, o xurado terá en conta:
· Autenticidade da peza
· Dificultade da mesma
· Afinación e interpretación

2. O xurado poderá descualificar a calquera intérprete que non atinxa as bases e/ou normas do concurso.

3. O xurado estará formado por tres persoas de recoñecido prestixio no eido do folclore tradicional, e os seus fallos e acordos serán inapelables.

4. O xurado terá a liberdade de esixir o DNI ou libro de familia.

5. O xurado estará nomeado e elixido pola Asociación Cultural Traspés.

PREMIOS
1. Os premios serán os seguintes:

Categorías A, B:
1ºtrofeo e 300€
2ºtrofeo e 150€
3ºtrofeo
Accésit de vestiario en cada categoría

Categoría C:
1º trofeo e 1000€
2º trofeo e 500€
3º trofeo e 250€
Accésit de vestiario:150€

INSCRICIÓN
1. O prazo de inscrición rematará o día 26 de abril. Para inscribirse débese enviar debidamente cumprimentada a folla de inscrición adxunta ao correo elctrónico traspes@traspes.com

2. A peza a interpretar terá que ser a mesma que figura na folla de inscrición.

DATA

1. O concurso terá lugar o 10 de maio no auditorio do teatro Afundación Vigo

2.Desenvolverase ao longo de todo o día, mañá e tarde, incluíndo a entrega de premios correspondente.

3.A hora de presentación, a orde e as normas serán enviadas previamente ao concurso vía correo electrónico ou carta.

4.O horario do concurso estará condicionado polo número de participantes e será comunicado aos grupos xunto coa orde de actuación unha vez feito o programa.

5.Os horarios serán enviados, como mínimo, unha semana antes da celebración do certame
Comentarios (0) - Categoría: Concursos e Xornadas - Publicado o 13-04-2015 11:54
# Ligazón permanente a este artigo
© by Abertal
free web counter

contador de malmequeriáns dende o 1 de marzo 2007








Galiza

Malmequer