Blog do EDLg do Colexio Plurilingüe Divina Pastora Franciscanas de Ourense
O meu perfil
 CATEGORÍAS
 RECOMENDADOS
 BUSCADOR
 BUSCAR BLOGS GALEGOS
 ARQUIVO
 ANTERIORES
 DESTACADOS

Francia confirma que un antiepiléptico causou malformacións en polo menos 450 bebés.
O antiepiléptico Dekapine e outros medicamentos derivados administrados a mulleres embarazadas causaron malformacións en entre 425 e 450 nenos nados en Francia entre 2006 e 2014, segundo unha estimación da Inspección Xeral de Asuntos Sociais (Igas).

Nun informe encargado en xullo pola ministra de Sanidade, Marisol Touraine, e publicado este martes, 23 de febreiro, a Igas fixo unha proxección dos datos obtidos do estudo realizado na rexión Ródano-Alpes.

O ácido valproico comercialízase en Francia desde 1967, con prescrición médica con diversas marcas como Dekapine, Micropakine, Depakote ou Depamide, pero en decembro pasado a Alta Autoridade de Sanidade emitiu unha ficha con restricións. En concreto, precisou que non debe receitarse a mozas, adolescentes, ou mulleres en idade de procrear "salvo en caso de ineficacia ou intolerancia aos medicamentos alternativos existentes". A Fiscalía de París abriu unha investigación para determinar eventuais neglixencias cometidas polo grupo farmacéutico Sanofi que o fabrica, polas autoridades sanitarias ou polos médicos.

A asociación de vítimas de Depakine, Apesac, di contabilizar, pola súa banda, un milleiro de casos.

Laura Abad Álvarez, 2º de Bacharelato.
Comentarios (0) - Categoría Xeral - Publicado o 27-02-2016 12:53
# Ligazón permanente a este artigo
Chuza! Meneame
Deixa o teu comentario
Nome:
Mail: (Non aparecerá publicado)
URL: (Debe comezar por http://)
Comentario:
© by Abertal